V 15 členských zemích Evropské unie (EU) se ve druhém červnovém víkendu konaly přímé volby poslanců do Evropského parlamentu (EP). Výsledek vyzněl tak, že nejsilnější frakcí v „europarlamentu“ již nebudou socialisté, ale křesťanští demokraté. Zpráva pro někoho radostná, pro jiného smutná, ale ze seriózních průzkumů vyplývá důležitější věc: o existenci samotného EP neví značná část Evropanů. Podívejme se na tento orgán blíže. Co může a nemůže ovlivnit? Jak funguje a k čemu je vlastně dobrý?

Dozor nad „Evropou“

Evropský parlament je jediná demokraticky volená instituce EU. Úkolem jeho 626 poslanců je „vykonávat demokratickou kontrolu na evropské úrovni“. Společně s Radou ministrů rozhoduje o úpravách a přijetí návrhů překládaných Evropskou komisí, obrací se na Komisi se svými legislativními návrhy, schvaluje rozpočet, dohlíží na aktivity Komise i Rady, dává souhlas s přijetím nových členů, jmenuje evropského ombudsmana, udržuje kontakt s občany EU prostřednictvím Petiční komise. V rámci „europarlamentu“ pracuje 20 stálých komisí zaměřených na určitý obor integrace (zemědělství, zaměstnanost, věda a výzkum atd.) a komise pro spolupráci s národními parlamenty. Sekretariát EP je v Lucemburku, zatímco parlamentní komise zasedají v Bruselu. Jaké pravomoci vůči nim má?Evropská komise má 20 členů, je nezávislá na národních vládách a vystupuje jako celek reprezentující evropské zájmy. Předkládá návrhy evropských zákonů a dohlíží na dodržování společně…

27.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 24 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

27.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 24 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte