Naděje, že se u nás v brzké době něco stane, že se pohneme z místa, je stejně velká jako pravděpodobnost, že se rozjede auto s naplno zataženou ruční brzdou. Jako snaha nadlouho dopředu zabránit pohybu vypadá i práce na novém volebním zákonu, který spolu dojednávají Václav Klaus a Miloš Zeman.

Jak se dělí impérium

Na většinovém systému není nic špatného. Svým principem „vítěz bere vše“ dává solidní šanci na hladký vznik většinových vlád. A zvýšení počtu volebních obvodů z dnešních osmi na 35, jak to navrhuje Zeman s Klausem, postrkuje poměrný systém k většinovému. V čem je tedy problém?Klaus se Zemanem do svého návrhu zabudovali jeden fígl. Oba předsedové prosazují nikde na světě neužívanou Imperialiho metodu, jak přepočítávat hlasy na mandáty. Ta svými složitými přepočty umožňuje, aby strana s třicetiprocentním ziskem nakonec dostala šedesát procent mandátů. Tím z poměrného systému, který se blíží většinovému, vznikne systém většinovější než sám většinový, aniž by se měnila ústava, která drží princip poměrných voleb. A to je podvod.Podle Imperialiho by při současných preferencích získala nadpoloviční většinu mandátů ODS: v průměrném pětimandátovém obvodu by dnes měla tři křesla, ČSSD s komunisty po jednom. (Možná v těchto výpočtech je důvod, proč Zeman minulý pátek Imperialiho metodu překvapivě odmítl. Jestli ale jde o trvalou změnu postoje, budeme muset počkat.) Imperiali by naopak tvrdě dopadl na lidovce a unionisty. V tom se Imperialiho…

27.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 24 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

27.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 24 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte