Současné dění v Kosovu se nepřímo dotýká maďarských menšin v jihovýchodní Evropě. Vždyť ve stejném roce (1989) jako Kosovo přišla o svou autonomii i srbská Vojvodina, oblast se značným podílem Maďarů, kteří jsou nyní ohroženi vývojem v Bělehradě (viz Respekt č. 17/99). Ale také rumunští Maďaři, kterých se válka přímo nedotýká, ztratili svou autonomii - v roce 1968. Jejich zástupci, Demokratický svaz Maďarů v Rumunsku (RMDSZ), se podílejí již dva a půl roku na rumunské vládě. Nicméně poslední sjezd RMDSZ, zahájený 15. května, proběhl v ovzduší stagnace, charakteristické nejen pro rozvoj menšinových práv v této zemi, ale i pro rumunskou transformaci obecně.

Za vstup do vlády

Jedním z hlavních dlouhodobých cílů sedmihradských Maďarů je dosažení autonomie. Představy o ní se zatím různí, za minimum se ale považuje tzv. individuální autonomie: na jejím základě by mohli občané maďarské národnosti prostřednictvím volených představitelů v rámci určitých mezí rozhodovat o svých věcech v oblasti kultury, školství a používání jazyka menšiny. Na podobném principu fungují například menšinové samosprávy v Maďarsku. Další uvažovanou variantou je územní autonomie v těch částech Sedmihradska, kde je menšina většinou. „Nepsanou podmínkou vstupu Maďarů do vlády v roce 1997 však bylo zapomenout na autonomii a současné vedení svazu o ní skutečně přestalo veřejně mluvit,“ řekl jeden z hostů sjezdu RMDSZ,…

24.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

24.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte