Padesát tisíc drobných akcionářů bývalého fondu YSE 2, založeného finančníkem Suchánkem a hercem Bartoškou, má problém. Lépe řečeno od doby, kdy se z fondu stal „holding“ Bohemia Venture, mají snad všechny problémy, jaké jen může malý akcionář mít. Nedostávají dividendu, jejich akcie jsou prakticky neprodejné a představenstvo jim odmítá sdělit, kdo je hlavním vlastníkem a co teď s miliardovým jměním dělá. I když na každého z nich vychází majetek nejméně za 13 tisíc, letos v únoru jim utajený vlastník při povinném výkupu nabídl jen směšnou tisícovku na kuponovou knížku.Tak drsné zacházení s tolika akcionáři už dnes prakticky nemá na kapitálovém trhu obdobu, snad s výjimkou akciovky DEW-H (bývalého fondu CreditAnstalt), jejíchž dvacet tisíc akcionářů je na tom stejně. Bohemia Venture přitom spravují lidé z někdejší skupiny Motoinvestu, jejíž šéf Pavel Tykač se stal od května poradcem ministra financí - mimo jiné pro kapitálový trh.

Pište na Jersey

Motoinvest se vlády nad fondem zmocnil před třemi lety. Rok nato oznámil rozprodání svých podílů a odchod z trhu. V Bohemia Venture se to projevilo tak, že jako hlavní akcionář začala od předloňska vystupovat 28letá inženýrka Jana Klimešová (zástupkyně firmy Tara, která patřila do skupiny Motoinvestu a v jejíž dozorčí radě dodnes sedí Tykačův otec). Na její pokyn Bohemia Venture loni prodala svůj hlavní majetek, téměř desetiprocentní podíl v České spořitelně. V červenci inženýrka Klimešová na valné…

24.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

24.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte