0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Rozhovory6. 6. 199911 minut

Pomůže snad jen katastrofa

KEVIN WARVICK (* 1954 v Coventry) absolvoval univerzitu v Astonu a od svých dvaatřiceti let působí jako profesor robotiky a kybernetiky na univerzitě v Readingu (Anglie). Je doktorem věd londýnské Imperial College, publikoval přes tři sta odborných prací, v nichž se zabývá výzkumem umělé inteligence, řízení a robotiky. Své poznatky a úvahy o schopnostech robotů a o výhledech jejich soužití s lidmi shrnul nejnověji v knize The March of the Machines, která vyšla nedávno také česky pod názvem Úsvit robotů - Soumrak lidstva.

Autoři science fiction píšou často o robotech, kteří vypadají jako lidé a myslí stejně, jen trochu jednodušeji. Je to i vaše představa?

Reklama

Nevidím pro ni žádný důvod. Většina strojů, které máme, vypadá jako auta, letadla, budovy, ne jako lidé. Jsem si téměř jistý, že budoucí roboti budou fyzicky i mentálně fungovat jinak než lidé. Lidský mozek je uhlík, biologická forma, mozek stroje je typický křemík, forma na bázi počítače. Jsou tedy fyzicky velmi rozdílné, a já si nemyslím, že by mozek robotů měl kopírovat lidský.Díky své inteligenci má člověk na zemi velmi důležitou a mocnou pozici. Fyzicky nejsme nijak výjimeční, ale v charakteristických rysech inteligence, jakými je schopnost abstraktního myšlení, komunikace i vědomí, se zdáme nejsilnější. Budeme mít velké problémy, jestliže vytvoříme roboty, kteří budou mnohem chytřejší než my. Pak budou oni rozhodovat o tom, jak se jim vejdeme do jejich schématu…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc