MÁRIA SCHMIDTOVÁ (46), šéfová politických poradců maďarského premiéra Viktora Orbána, patří k předním osobnostem současné maďarské politické scény. Do povědomí širší veřejnosti vešla loni na jaře jako spoluautorka výboru studií Janusovská změna systému, který se stal prvořadou politickou senzací a také svého druhu ideovou deklarací maďarských konzervativně liberálních sil. M. Schmidtová studovala na budapešťské univerzitě, v 80. letech přednášela na univerzitách ve Vídni, Innsbrucku, Oxfordu, Paříži, Berlíně, Tel Avivu, Jeruzalémě, New Yorku, Bloomingtonu a na standfordském Hooverově institutu. Po návratu do vlasti (1991) se stala uznávanou odbornicí mj. v oblasti dějin komunistické policie; její kniha Estébácký svět v Maďarsku (1991) měla i komerční úspěch. Od roku 1996 přednáší na Katolické univerzitě v Piliscsabě.

Čím to je, že před rokem, když téměř po celé Evropě vítězil sociální liberalismus, vyhráli volby v Maďarsku konzervativci?

Už v Talmudu se říká: Nevíš-li, kam chceš jít, zavede tě tam každá z cest. Řeknu to jinak - když není v politice řečeno, kam se chce jít, chodí se na místě. A je tu ještě jeden moment: ten, kdo chce mít vliv na život společnosti, kdo ji chce vylepšovat, musí mít vysoké nároky i na sebe. A pokud má ctižádost něco zlepšovat, musí vědět, co chce, co je podle jeho názoru důležité a co podružné, čeho se lze v případě konfliktu hodnot zříci a za čím je třeba si stát. Tato schopnost volby…

22.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 24 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

22.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 24 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte