Slib vlády, že o dostavbě atomové elektrárny v jihočeském Temelíně rozhodne do konce dubna, zůstal nesplněn. Dnes se zdá, že odklad nebude delší než čtrnáct dnů. Podle mnohých je zdržení logické: energetickou patálii přehlušil vážnější mezinárodní problém. Není to ale pravda. Ve sporu o Temelín se rozhoduje i o budoucím charakteru této společnosti a o politickém režimu, který zde bude vládnout.

Hanebný rok 1993

Kdo ještě před dvaceti lety navštívil kraj mezi Týnem nad Vltavou a Vodňany, našel zde tichou a starobylou jihočeskou krajinu s malými malebnými vesnicemi, mokrými loukami, rybníky, lesy a kostely na pahorcích. Všechno se ale během následujícího desetiletí změnilo a návštěvník to mohl zhodnotit sotva jinak než jako osudovou ránu. Řada vesnic zmizela, silnice se rozšířily a v dosud zapomenutém městysu Temelín vyrostlo ohromné, oplocené a přísně hlídané staveniště. Lidé zprvu stavbu nenáviděli, jinak si ale zvykli: v úzkých vesnických uličkách nezbylo než bez protestů uhýbat rámusícím náklaďákům, bylo nutné si zvyknout na opilecký křik z dělnických ubytoven, navíc se na stavbě dalo vydělat.Za komunistického režimu nebyl takový běh věcí ničím nezvyklým. Podobné stavby - čím větší, tím lepší - dodávaly chudnoucí zemi zdání trvalé prosperity a stranickým bossům umožňovaly uplatnit moc při rozhodování o miliardových částkách. Temelín měl být zkrátka ukázkovou stavbou osmdesátých let.Po pádu komunistických režimů se ukázalo, že lze s …

19.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

19.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte