Před branou továrny ČKD-Dopravní systémy stojí bílá nákladní avie a její sklopená korba slouží jako improvizovaná tribuna. „Jestlipak si také vedení odložilo výplaty? V halách se netopí, nedostali jsme příspěvky na stravování, ale pro referenty se loni nakoupilo třináct octavií,“ předčítá odborář za mikrofonem a sedm set dělníků před areálem na západním okraji Prahy pohoršeně zašumí. V továrně, která vyrábí tramvaje a vagony, nejde jen o opožděné výplaty. Odboráře nejvíc vyděsilo, že ředitelství zastavilo značnou část výroby a třetinu zaměstnanců - osm set - poslalo na čtrnáct dní domů.Protestní odborářský mítink ve středu 28. dubna připomněl, že náš druhý největší strojírenský podnik ČKD se už půl roku potácí v kritických potížích. Podle majitele Jiřího Marouška to způsobila loňská krize v Rusku. Poškodila podnik do té míry, že dnes nezbývá než spoléhat na státní pomoc.

Na podzim to bude husté

Po projevu odborových předáků vystupuje na avii rezignovaný muž s pohledem zaraženým do země - zdejší ředitel Bohumír Kráčmar. Ve funkci je teprve dva měsíce, ale majitel ČKD nepřišel a mluvčí podniku Pažout i šéf podnikového představenstva Rus zůstali dole v davu. „Vedení Dopravních systémů i celý holding se vám omlouvají za potíže,“ říká ředitel. Dosud ospalý mítink se rozehřívá. „Tak si uberte! My chceme naše vydělaný peníze!“ křičí mladík v černém svetru a s náušnicí v obočí. Ředitel se úřednickou řečí prokousává špatnými zprávami: tramvaje jsou prý…

19.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

19.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte