Letos v březnu to na mimořádné valné hromadě České spořitelny opravdu vřelo. Kvůli nepovedené investici v Rusku a nedobytným tuzemským úvěrům skončila banka s největší ztrátou v historii - sedm miliard korun - a malí akcionáři žádali podrobné vysvětlení. Největší rozruch tehdy vyvolala investiční společnost Prague Capital Partners: podle ní jeden ze čtyř největších dlužníků spořitelny, majitel sítě samoobsluh „Vít potraviny“, získal díky tučné provizi půjčku 800 milionů a pak podvodně ulil majetek, kterým za ni ručil. Co na to šéfové spořitelny? Odpověď byla rutinní - to je bankovní tajemství. Na průběh valné hromady neměla samozřejmě tato epizoda vliv. Dlouholetý šéf spořitelny byl spolu s většinou představenstva odvolán, ale o tom rozhodl už dávno předtím Fond národního majetku coby hlavní akcionář.Od té doby se stalo několik věcí. Hned týden po valné hromadě soud poslal samoobsluhy Vít do bankrotu. Jejich majitel Bohumil Fiala je dnes nezvěstný a má na krku několik trestních oznámení (jedno podala v tichosti nakonec i spořitelna). „Bankovním tajemstvím“ zůstává, proč mu spořitelna tolik peněz vůbec půjčovala a kolik se jí podaří získat zpět.

Jak mávnutím proutku

Jak taková miliardová ztráta vzniká? Hvězdná chvíle někdejšího skladníka Bohumila Fialy (44) přišla v malé privatizaci, kdy se mu na úvěr dařilo skupovat samoobsluhy ve velkém. Jeho prodejny Vít se donedávna řadily mezi deset největších řetězců u nás (provozoval kolem 120 prodejen, z…

18.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 24 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

18.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 24 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte