Před dvěma lety, na počátku roku 1997, byly noviny plné úvah o společenské krizi. Tehdy bylo na místě varovat před hazardováním s tak vážnými pojmy, které v sobě mají sílu sebenaplňujících se proroctví. Nyní se zase hovoří spíše o krizi ekonomické a na tu společenskou se jakoby pozapomnělo. Jenže kromě propadu ekonomiky a čím dál otrávenější veřejné nálady se skutečně děje ještě cosi jiného: mění se hodnoty, které ovládají lidskou činnost. Mění se přitom směrem, že případnou společenskou krizi odvrátit nemohou, spíše ji přivolají.

Ve vyjetých kolejích

Výkon ekonomiky lze přesně vyčíslit, zisky a ztráty v politice jsou rovněž vcelku přehledné, naopak „společnost“ se dá těžko uchopit. Mlhavost její definice dokonce může vyvolat v některých lidech přesvědčení, že společnost ani neexistuje, že jsou tu pouze jednotliví občané a jejich pragmatická zájmová spojenectví. Jenže i nositelé takových názorů musí připustit, že většina lidí se řídí obecnými náladami, a nese tedy v sobě jakýsi dobový étos společenství. A dokonce pro své jednání přijímají lidé podněty či vzory zvenčí a podle nich si nastavují mantinely přípustného chování. A o to právě jde.Postkomunistická společnost je velmi citlivá zejména na příklady přicházející shora. Jednak si lidé z minulosti navykli, že je někdo řídí, jednak byla „naše revoluce“ pojednána hlavně jako výměna elit a procedur, nikoli jako změna způsobu myšlení a chování. Opoziční smlouva, která reprezentuje současnou…

18.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 24 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

18.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 24 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte