Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Zahraničí

Vrtěti fundamentalismem

V červnu roku 1998 se Rachim Bachtijár, profesor arabistiky na univerzitě v kyrgyzském městě Oš, rozhodl pro malou recesi. Zabalil do krabice starý kazetový radiomagnetofon, nechal z ní vykukovat na každé straně po jednom drátku a celou krabici odložil na chodbě univerzity. Poté se nestačil divit: na podezřelý předmět upozornili studenti, přivolaná policie krabici zajistila a iniciátora zatkla. Pro obhajobu typu „vždyť jsem jen žertoval“ neměl vyšetřovatel pochopení. Poněkud nekonvenční profesor je dnes za mřížemi a čeká jej soud. Za „úmyslně lživé ohlášení teroristického aktu“ může dostat až tři roky vězení. Pohnutky obžalovaného zůstávají záhadou - sám musel dobře vědět, že píchá do vosího hnízda.

Hrozba míří z jihu

V poslední době vzrušily obyvatele Ferganské kotliny (hustě osídlená oblast ve Střední Asii, rozdělená mezi Uzbekistán, Tádžikistán a Kyrgyzstán) zprávy o explozích, za kterými stojí neznámí teroristé. Většina těchto aktů se měla stát na území Uzbekistánu. Média jsou tu pod přísnou kontrolou a zabývají se spíše nekonfliktními tématy, zvěsti se tedy šířily převážně ústně. V pozadí výbuchů měli být vahábité - nábožensky motivovaní teroristé, kteří bojují za přísně islámský stát.Vahábismus je konzervativní nábožensko-politické učení původem ze Saúdské Arábie, ve Střední Asii získalo podporu při všeobecném vzestupu náboženského cítění počátkem 90. let. Nejvíce zabodovalo právě v konzervativní oblasti Ferganské kotliny. Vahábité se…

16.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 24 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

16.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 24 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte