Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Komentáře

Kdo za to může

Válka v Jugoslávii běží už třetí týden. Cosi se opravdu mění. Nálety NATO dosáhly alespoň něčeho: jugoslávský prezident Slobodan Miloševič změkčil neústupný postoj a nanrhl určité podmínky, také Aliance nabídla svůj šestibodový plán. Nejde sice ještě o jednání, tedy obchodně řečeno o licitaci něco za něco, ale nelze popřít, že se rýsují alespoň náznaky plodů. A v této době ovládá českou politickou i mediální scénu stará otázka: Co bylo dříve? Vejce, nebo slepice? Konkrétně: Vyvolaly etnické čistky v Kosovu zásah NATO, který jim má zamezit? Nebo snad tyto čistky podnítila až akce NATO proti Jugoslávii?

Už dávno před nálety

Je pravda, že počet obětí v Kosovu od 24. března vzrostl, ale úplně jiná je otázka kauzality. A právě ta se u nás zhusta překrucuje. Příkladem za všechny je rozhovor s Václavem Klausem v Lidových novinách z minulého čtvrtka. Na otázku, proč podporovat kroky Aliance, když bombardování nedokázalo zastavit odsun Albánců z Kosova, odpovídá předseda Poslanecké sněmovny takto: „Budu-li mít pravdu, tak to znamená, že došlo k neskutečnému zmnohonásobení lidské tragédie na území Jugoslávie, než jaká byla před útokem NATO.“ Klausův názor tu není zdaleka ojedinělý, proto neuškodí připomenout několik důležitých bodů.Za prvé. Etnické čištění v Kosovu začalo dávno před nálety Aliance. Jak expremiérovi hned připomněl ředitel Nadace Člověk v tísni Tomáš Pojar, za předchozí rok opustilo své domovy v Kosovu na 460 000 lidí, více než pětina…

16.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 24 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

16.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 24 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte