„První dny tady byly dost strašný. Na chodbách baráku i všude kolem bordel, na to nejsme přece jen zvyklí.“ Hlas paní Jarmily Erošové přesto nezní v telefonním sluchátku veřejného automatu na chodbě uprchlické ubytovny v Saint Éttiene poblíž Lyonu nijak zvlášť depresivně. Spolu s manželem Oskarem a dvěma malými dcerami jsou totiž přesvědčeni, že jejich cíl - navždy opustit Českou republiku a najít si lepší místo pro život - je zase o něco blíž. A i kdyby to nevyšlo ve Francii, jsou ještě nedávní obyvatelé pár metrů čtverečních kousek od záchodků přístavního terminálu v severofrancouzském Calais (viz Respekt č. 46/97) odhodláni zkusit své štěstí za mořem. Události několika posledních týdnů v Česku dávají novodobým českým emigrantům v jejich zásadním životním rozhodnutí jen za pravdu.

Naděje umírá poslední

Šest set kilometrů dlouhou trasu z Calais směrem na jih do St. Éttiene absolvovala rodina ze severočeských Novosedlic s podporou charitativních organizací na konci ledna. S měsíční podporou čtyři a půl tisíce franků pro celou rodinu teď Oskar Eroš (32) čeká spolu s dalšími zájemci o francouzský azyl z celého světa na verdikt místních úřadů. Pokud bude jejich žádost v prvním kole zamítnuta (s čímž pan Eroš počítá), mohou se uprchlíci ještě obrátit na soud. „Určitě to uděláme,“ říká Oskar Eroš. Náhlá šance dostat se do uprchlického střediska překazila Oskarovi jeho…

08.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

08.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte