Tři dny strávil Bill Clinton o minulém víkendu ve Svaté zemi - neděli, pondělí a úterý. Byl v Jeruzalémě i v pevnosti Masada, památníku židovského odporu proti Římanům, předem si ale naplánoval, že stejnou dobu stráví na území spravovaném palestinskou autonomií, v Gaze a Betlémě. Clinton jako vůbec první americký prezident navštívil Gazu, kde má svůj palác Arafát, kde sídlí jeho Fatah, ale i fundamentalistický Hamas, kde zasedá autonomní vláda, kde však zároveň koření teror. Clintonův příjezd a harmonie jeho časového rozvrhu vyvolaly v Izraeli kritiku. To bylo známo i americké administrativě, a snad právě proto se vláda premiéra Netanjahua na poslední chvíli rozhodla, že Clintona a jeho doprovod uvítá důstojně.

Od Hebronu po Wye

Jednání Netanjahu - Clinton začalo hned v neděli ráno. Ač měl Bibi dost důvodů k rozčarování (vždyť Palestinci nedodrželi své říjnové závazky z Wye Plantation), nechtěl hned zpočátku konfrontaci. O tom, že Arafát své sliby neplní, se ví nejenom tady, ale i v Bílém domě. V poslední době se Bibi dvakrát rozhodl požádat prezidenta USA coby „věrného spojence“, jak si Clinton sám říká, o pomoc při reciprocitě. Šlo jen o to, aby Arafát konečně zastavil teror; to je celá reciprocita, kterou Izrael žádá. Clinton v obou případech slíbil, že tak učiní. Pravděpodobně mluvil s Arafátem, ale jisté je, že to nebyl odstrašující rozhovor. Teror neustal, na území samosprávy hořely spolu s izraelskými vlajkami i americké, ale to…

52.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 27 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

52.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 27 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte