Krize asijských ekonomik, která začala počátkem května loňského roku překvapivým úprkem zahraničních investorů od thajského bahtu, ještě zdaleka neskončila. Je naopak pravděpodobné, že teprve v průběhu letošního roku většina obyvatel postižených zemí tvrdě pocítí, co se vlastně odehrálo. Předpokládá se, že ve většině postižených zemí v tomto roce prudce vzroste inflace - v Indonésii například až na osmdesát procent. Cenový skok doprovázený razantními rozpočtovými škrty a vysokou nezaměstnaností pak může způsobit sociální neklid nebývalého rozsahu. Ve hře již ale dávno nejsou pouze otázky ekonomické a sociální, ale také bezpečnostní problémy. Nemůžeme se tedy divit, že zprávy z Asie již delší dobu a týden od týdne navíc stále nápadněji dominují zahraničnímu zpravodajství mezinárodních médií.

Muslimové, Číňani a komunisti

Stačí stručný výčet bezpečnostních rizik, aby bylo jasné, že situace je opravdu vážná. Například lze jen těžko připustit nestabilitu v Jižní Koreji, a tím i na celém Korejském poloostrově, jehož severní část ovládá militantní komunistický režim. Indonésie je pro změnu se svými dvěma sty miliony obyvatel pátou největší zemí na světě a největší muslimskou zemí vůbec. Případný politický a sociální neklid zde může vyústit v útoky proti čínské menšině, která si udržuje silné pozice v indonéské ekonomice. Muslimsko-čínský konflikt se může přenést i na malajsijský poloostrov a vyvolat napětí mezi Malajsií a Singapurem, kterému dominují…

05.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

05.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte