Země skandálů - tak nazval chorvatský opoziční tisk svoji zemi. Pojmenování nemohlo být trefnější. Chorvatsko postihla vlna skandálů, které měly výrazný politický podtext a navíc opět ukázaly na do nebe volající aroganci vládnoucích vrstev.

Kdo je nejmocnější

Již skoro měsíc otřásá Chorvatskem aféra okolo zneužívání tajných služeb vládnoucím Chorvatským demokratickým společenstvím (HDZ). Předseda HDZ a prezident Franjo Tudjman si z tajných služeb udělal jeden z dobře fungujících nástrojů své neomezené moci. Zároveň jako správný vládce tajné služby co nejvíce rozvětvil a rozčlenil. Může tak libovolně použít jednu proti druhé. O tom, že s tajnými službami nebude vše v pořádku, se víceméně vědělo. Muselo ale dojít k velkému vnitrostranickému boji, aby vše prasklo. Ze zneužívání Vojenské zpravodajské služby obvinil hlavního Tudjmanova poradce Ivicu Pašaliče šéf Tudjmanova úřadu Hrvoje Šarinič. K němu se přidal Franjo Gregurič, Tudjmanův pověřenec pro vztahy s Federací Bosna a Hercegovina. Šarinič vlastně nic konkrétního neřekl, ale reakce HDZ, potažmo Tudjmana, na sebe přesto nenechala dlouho čekat.Šariniče, který patřil k jeho nejbližším spolupracovníkům již od roku 1990, poslal Tudjman k vodě, stejně jako Greguriče. S případem se svezl i zcela poslušný ministr obrany Andrija Hebrang, obviněný z toho, že je americký špion. Mladý a ambiciózní Pašalič v úřadě zůstal, stal se i místopředsedou HDZ a de facto druhým mužem strany, tedy i státu. Objevily…

49.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

49.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte