„Chtěl bych vidět živého sociálního demokrata, který by souhlasil s prasečákem maskujícím místo českých fašistických zločinů,“ prohlásil letos v červnu Pavel Dostál, tehdy ještě v roli opozičního poslance. „Jsem odhodlán nést dál prapor Vladimíra Mlynáře,“ dodal ještě. Chtěl tím říct, že souhlasí s kroky tehdejšího ministra bez portfeje, který jako první tuzemský politik navrhl, aby český stát zboural prasečinec stojící na místě někdejšího koncentračního tábora pro Romy v Letech u Písku. Neuplynulo ani půl roku a Pavlu Dostálovi se přání vyplnilo: řadu živých přívrženců české kamufláže může vidět na pravidelném zasedání sociálnědemokratické vlády. A přestože vládní zmocněnec pro lidská práva Petr Uhl nadále ideu zboření vepřína podporuje, slova většiny členů kabinetu jsou opačná: kvůli nějakému koncentráku se si nebudeme zbytečně dělat škodu.

Vždyť práci dává nám

„Nositel Mlynářova praporu“ Dostál se ovšem dnes už na téma Lety vůbec nehodlá bavit. A obdobně se k věci staví i většina dalších členů kabinetu. Nejrazantněji se s problémem vyrovnal ministr zdravotnictví David, který ve své odpovědi na písemné otázky Respektu jen upozornil, že na rozdíl od Vladimíra Mlynáře není „ministrem prasečích chlévů“ a má svých starostí dost. Místopředseda vlády Egon Lánský, který často zmiňuje tragický osud své rodiny za okupace, se zase domnívá, že „ideální řešení“ situace kolem prasečáku neexistuje - „jsou jen kompromisy nepříliš dobré, špatné a ještě horší“…

49.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

49.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte