„I v Itálii skončila studená válka,“ komentoval událost bývalý křesťanskodemokratický prezident Francesco Cossiga, jeden ze strůjců dohody, která překonala během rekordně krátké doby 56. italskou vládní krizi. Co se stalo? V Itálii vznikl nový středo-levý kabinet, v jehož čele stanul předák postkomunistické Strany demokratické levice (PDS) Massimo D'Alema a stal se prvním postkomunistickým premiérem v západní Evropě.

Cossiga rozhodl

Pád kabinetu Romana Prodiho způsobilo rozhodnutí tajemníka neokomunistů (Strana komunistické obnovy) Fausta Bertinottiho nepodpořit vládní návrh státního rozpočtu na příští rok (viz Respekt č. 43/98). Při hlasování o důvěře byla vláda poražena a před italskou levicí, která se dostala do vlády v roce 1996 po padesátiletém půstu, se otevírala propast úřednické vlády či předčasných voleb - a ty by za daných poměrů favorizovaly pravicovou opozici. Právě perspektiva voleb vedla k rozkolu neokomunistů: část strany, vedená Armandem Cossuttou, zůstala věrna dosavadní koalici.Prezident Scalfaro požádal Prodiho, aby se pokusil vytvořit novou vládu, jejíž většina měla být rozšířena směrem do středu o Demokratickou unii pro republiku (UDR) vedenou Francescem Cossigou. UDR byla ochotna Prodimu hlasy dát, ale stanovila jasné podmínky: Prodi musí prohlásit, že vládní většina vzešlá z voleb 1996 skončila, a proto do nové vlády musí přijmout i členy…

44.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

44.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte