V současné době Národní galerie v Praze pořádá či spolupořádá dvě velké retrospektivní výstavy umělců, kteří se významně podíleli na vytváření ikonografie češství. Jak Jakub Schikaneder (1855–1924), tak Josef Lada (1887–1957) vytvořili ikonografický svět, podle kterého - často neuvědoměle - rozeznáváme české od nečeského, pomocí jejich výjevů se v nás vytváří citlivý senzor, který dokáže poznat pražské nároží či českou krajinu od tisíců jim podobných za hranicemi vlasti. Oba dva, jeden světácký elegán a druhý selský synek, jsou přitom ve svém výrazu autentičtí a světy jimi stvořené jsou naprosto rozdílné, dalo by se říct až protikladné.Na otázky „co je a co není české“ nebo „kdo je a kdo není správný Čech“ reagovala pochopitelně především kultura a umění, ať už zkoumáním a vyzdvihováním tradic vlastního národa nebo naopak odmítáním „kdedomování“ a snahou o nacionálně nezabarvený internacionalismus. Moderní umění posledního století a jeho avantgardní výboje jsou právě podobným internacionalismem charakteristické. Moderna vytváří genealogii umění určovanou formálním rozvojem typických výrazových prostředků jednotlivých uměleckých disciplín a více než na národní tradice se odvolává na progresivní vynálezy kolegů, avantgardistů rozesetých po celém světě. Otázky, zda je umění pravdivé vzhledem k místu a času, ve kterém vzniká, zda se v něm objevuje, či neobjevuje kalkul, konstrukce nebo cenzura, jsou jedny z prvních, na které musí úspěšné české umění jednoznačně odpovědět.

44.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

44.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte