Theodor Wiesegrund Adorno, který se narodil 11. 10. 1903 ve Frankfurtu a vedle filozofie studoval rovněž kompozici a hru na klavír, bývá vedle M. Horkheimera počítán k zakladatelům „frankfurtské školy“, tedy Ústavu pro sociální výzkum, který svým sociologicko-filozofickým zaměřením, v němž bylo místo pro Marxe, Freuda i empirický sociologický výzkum, pěstoval interdisciplinaritu ještě dřív, než se toto slovo stalo zaklínadlem, otevírajícím přístup k akademickým grantům. Pravdou však je, že Adorno sice s frankfurtským Ústavem od počátku úzce spolupracoval, avšak jeho řádným členem se vlastně stal až v roce 1938 v Americe (kam byla většina jeho členů nucena emigrovat). Od roku 1953 byl pak jeho zastupujícím ředitelem a později i jeho šéfem. Vždy ale „frankfurtskou školu“ mírně přesahoval (byť nikoli tak radikálně jako jeho blízký přítel W. Benjamin), v neposlední řadě i svým vztahem k modernímu umění, jehož byl znepokojeným a hlubokým znalcem. Jenže revoltujícím studentům v 60. letech, ač právě oni zprvu patřili k jeho žákům, se již jevil jako relikvie, přežívající svá nejlepší léta. Adorno to těžko nesl, ale jeho kritický duch se nemohl smířit s tím, co pokládal za iracionální. Zemřel krátce nato, 6. října roku 1969.

Návrat k neidentickému

Adornova filozofie, k níž se dnes mnozí vracejí, dokonce i ti, kdo bývají tak vágním způsobem označováni za „postmodernisty“, není v současném kontextu zjevně tak solitérní, jak by se mohlo zdát. Adorno totiž,…

40.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

40.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte