Podle přísně důvěrného interního dokumentu akciové společnosti Chemapol navštívil loni sedmého listopadu ředitele strategie této věhlasné firmy Milana Černého bulharský občan Ivan Licharski. Pracuje prý pro jistou tamní společnost zabývající se obchodem se zbraněmi, která má zájem o dodávky dvou souprav světoznámého radaru Tamara. Licharski přitom otevřeně sdělil, že konečným odběratelem by nebylo Bulharsko, ale nejmenovaná „třetí země“.

Zdaleka nejen tento dokument potvrzuje podezření publikované týden po Bulharově návštěvě v listu Washington Times: kdosi z České republiky se pokouší přes Bulharsko a Turecko vyvézt tamary do Iráku. Kontakty s Omnipolem, dceřinou společností Chemapolu, potvrzuje poradce tureckého ministra obrany Ismeta Sezgina.

Licharski říká ano

Náměstek Černý nedávno z Chemapolu odešel a k věci se odmítá vyjadřovat. Licharski však na schůzce v kavárně Slavia redaktorům Respektu věrohodnost dokumentu potvrdil. S Černým prý o obchodu jednal, šlo prý ale o „pouhou sondáž“ možné budoucí spolupráce. Licharski rovněž připustil, že Bulharsko by na zaplacení tamar nemělo a prodalo by je dál. Kam, to odmítl prozradit. Do Iráku? „No comment.“ Pak se rozčílil, že není u výslechu tajné služby, a odešel.

Tím příběh zdaleka nekončí. Jistý vysoce postavený muž z Chemapolu se domnívá, že nečekaný prodej pardubické firmy HTT, vyrábějící radar Tamara, boskovickému podnikateli Miroslavu Orlovi je součástí obchodní strategie firmy…

04.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

04.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2878

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte