Suverénně největším hitem české současnosti je akce čisté ruce. Frekvence, s níž o ní mluví média i vládnoucí politici, přímo vyzývá zabývat se projektem dřív, než vyprší obvyklé tři měsíce hájení Zemanova kabinetu. Čisté ruce byl pro jedny dokonalý předvolební slogan, z kterého šel ovšem trochu strach. Nedalo se vyloučit, že je to politická hrozba a vzkaz těm, kteří byli tenkrát u moci: až nastoupíme my, tak uvidíte. Pro druhé to však byla šance dozvědět se pravdu o pozadí české ekonomické transformace. Jde o to, jaká je skutečnost.

Mezi přáteli se nezavírá

Konec Klausova vládnutí se vyznačoval neprůhledností zejména u stranických finančních transakcí, že se přímo nabízelo po nich jít. A je přece docela přirozené, když nová vládní garnitura nechá přezkoumat neprůhledné aktivity svých předchůdců. Občan by si to měl přát a politik, který je u moci, by měl vědět, že příště to bude on, kdo bude na paškále, a že je to tak správné.

Hned poté, co sociální demokraté napochodovali hlavním vchodem do Strakovy akademie, bylo jasné, že je lehčí vymyslet slogan do voleb než takovou očistu provést. Není to však jen otázka profesionality. Nabízí se daleko vážnější podezření: chtějí vůbec sociální demokraté staré podvody odhalovat? Před volbami bylo všechno jasné: hlavním viníkem byla ODS. To ona zpackala privatizaci, to ona mohla za to, že byly banky vytunelovány, že trh se řídil sám. Akce čisté ruce byla nabídnutým řešením. Po volbách se situace změnila…

38.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

38.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte