Už dva měsíce čeká Komise pro cenné papíry na vysvětlení vlastníka Elektrárny Opatovice, britského koncernu National Power, proč obral drobné akcionáře elektrárny o polovinu jejich peněz. Když se Britové ujali vlády nad elektrárnou, museli podle zákona nabídnout menšinovým společníkům, že jejich akcie vykoupí za průměrnou cenu posledních šesti měsíců. National Power to letos v červnu skutečně udělala a nabízela za akcii 4200 korun. Problém je v tom, že podle názoru právníků měla komise nabídnout výkup už loni na podzim, kdy se akcie opatovické elektrárny na burze pohybovaly kolem 8000 korun.

Sedmkrát méně

Z úpravy cen při výkupech se stal letošní hit mezi dravci kapitálového trhu. Český parlament zavedl povinné výkupy, na Západě běžné opatření na ochranu drobných akcionářů, předloni po sérii případů, kdy v některém podniku z kuponové privatizace získala jedna vlastnická skupina nadpoloviční většinu a zbylým podílníkům nebyly rázem jejich cenné papíry k ničemu. Nyní - při dosažení hranice 50, 66 nebo 75 procent akcií - vzniká povinnost nabídnout výkup za zmíněný šestiměsíční průměr tržní ceny. „Lidé se bohužel spokojí s tím, že dostanou alespoň něco, a nechají si líbit i mnohem nižší cenu, než ukládá zákon,“ konstatuje předseda Sdružení drobných akcionářů OSMA Karel Staněk.Jeden z nejvyšších cenových rozdílů se objevil u textilky Perla: poté, co ji loni ovládl pražský Centrotex, nabídl patnácti tisícům akcionářů výkup po 74 korunách za akcii.…

36.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

36.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte