Předseda sněmovny Václav Klaus má problém. Pronásleduje jej představa, jak spěchá v parlamentu na záchod a v patách se mu žene horda novinářů, kteří jej i v této vypjaté chvíli obtěžují otázkami a snaží se jej dokonce nafilmovat. Fakt, že během celé historie českého sněmu se ještě nikdy nic podobného žádnému poslanci nestalo, předsedovu fantazii neuklidňuje. Pro jistotu se rozhodl zajistit si klidnou návštěvu toalet z moci úřední a přede dvěma týdny přišel s návrhem omezit pohyb novinářů v kuloárech sněmovny. Zpočátku narazil na celkem jednomyslný odpor, ale pak se nečekaně návrhu ujalo vedení Syndikátu novinářů, které intimním obavám prvního muže zákonodárného sboru porozumělo. „Je tady hypersvoboda,“ prohlásil zástupce úřadující syndičky Petr Žantovský v deníku Právo. „To je sice nádherné, ale trošku v rozporu s logikou věci.“ S jakou logikou a jaké věci, to zatím nevysvětlil.

Neúnosné a nevkusné

Pro veřejnost je dnes přístupná jen nepatrná část parlamentu, ale i ta otevírá dveře pouze na jeden týden v měsíci. Každý může přijít, zapsat se u vrátnice, projít nejkratší cestou na balkon a sledovat schůzi pléna. O trochu širší výběh mají novináři: současný řád jim dává právo přijít i do kuloárů sněmovny a klást tam zástupcům lidu otázky. Václav Klaus ještě jako předseda vlády volný pohyb žurnalistů těžce nesl a navrhoval změnu: novináře do kuloárů vůbec nepouštět nebo „aspoň“ rozdělit předsálí parlamentu provazem, za který by zástupci médií neměli…

35.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

35.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2189

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte