Jak se píše románové svědectví o době velkého přelomu? Soudíme-li podle těžkostí, které z řady prozaických pokusů přímo čiší, potom třeba říci, že hodně těžce. Dokonce tak těžce, že literární kritika již čekání na takové svědectví vzdala a spokojila se s diskusí o jeho neexistenci. Román velkého převratu by měl být divoký jako Topol, ale přehledný jako Klíma, skurilní jako Kratochvil, ale lehký jako Viewegh, monumentální jako Kohout, ale obsesivní jako Boučková, indiskrétní jako Vaculík, ale poučený jako Hodrová. Na každý pád ale má jít o něco nového. O něco, co i tomu nejposlednějšímu čtenáři z nejzapadlejší tramtárie ukáže, že jsme tu nežili nadarmo.

Made in DDR

Třeba říci, že málokteří ze jmenovaných autorů podlehli bezprostřednímu pokušení doplnit obecné diskuse o názorný literární materiál. Jisté kroky vstřícnosti jsou patrné při pohledu na témata, která někteří autoři pro své porevoluční opusy zvolili. Ukázalo se, že samo tematizování historických změn přelomový román ještě neudělá.Přitom zdaleka nemusí jít o selhání autora, spíše o špatný odhad kritiky. Navzdory přesvědčení pamětníků velkých literárních rozmachů poválečné éry či krátké doby reformněkomunistického oteplení není nikde psáno, že hlavní atmosféru života po pádu železné opony skutečně tvoří kolektivní obcování s velkou historií.Nejnovější literární vývoj v zemi našich německých sousedů k pochybnosti tohoto druhu pouze opravňuje. K větší opatrnosti vedla nedávná zkušenost poté,…

35.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

35.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte