„Pět dní mluvila v práci anglicky a španělsky a po večerech chodila na mejdany a do kaváren, ale v sobotu dopoledne už byla u rodičů na Sázavě a v otcově staré košili sekala trávník nebo zavařovala okurky. Těžko si dokázala představit, že by rodičům vyprávěla, jak se svým šéfem kouřila hašiš nebo jak se občas ráno probouzí v bytě jednoho ženatého Američana.“ S ironickým odstupem vylíčil ve svém románu Účastníci zájezdu Michal Viewegh postavu třicetileté moderní Pražanky, která se vymkla domácímu prostředí - vstoupila totiž do zahraniční firmy a „poznala život“. Jen si pak musela pořídit dvojí oblečení, dvojí historky a dvojí život, aby vydržela v ospalém světě poklidného českého průměru.

Po listopadu se nejmladší české populaci skutečně nabídly dvě cesty. První - a tou šla většina - se omezuje na domácí rybník. Udělat „raketovou kariéru“ až na výrobního náměstka krajského podniku, na vysokoškolského asistenta s vyhlídkou na postup do deseti let, na úředníka státní správy. Tato cesta nevyžaduje vyšší pracovní tempo, než na jaké si zvykli starší kolegové během sedmdesátých a osmdesátých let. Na druhé straně ale ani mnoho neslibuje - blahobyt i životní perspektivy zůstanou nejvýš na normalizační úrovni.

Druhá je „cesta na Západ“. Nevyžaduje jako dříve emigraci, stačí najít práci v „západní“, nadnárodní firmě. Pro ty, kdo uspějí, je náhle běžné brát několikrát vyšší platy než jejich dosavadní kamarádi, konverzovat s kolegy v práci anglicky či německy, nosit oblek…

32.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

32.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte