Egon Bondy se po rozpadu Československa rozhodl žít v Bratislavě a toto město se začalo objevovat v jeho prózách. V dubnu 1996 se pokusil vylíčit jeho genia loci ve svém vůbec prvním slovensky psaném textu, novele Epizóda '96 (spolu s povídkou Agónie ji vloni vydalo bratislavské nakladatelství PT). V říjnu a listopadu šestadevadesátého roku už zase česky vytvořil novelu Týden v tichém městě. Těmto nevelkým prózám, k nimž podle Bondyho bratislavského nakladatele Alberta Marenčina ml. rovněž patří k vydání připravovaný text Údolí, předcházel takřka třísetstránkový román Cybercomics, datovaný prosincem 1995 - a zasazený ještě do Prahy a New Yorku (viz Respekt č. 11/98).

Autor, kterému se odpouští

Egon Bondy tedy produkuje dílo za dílem. Mohli bychom poznamenat, že není divu: v každé z těch zmíněných knih najdeme pasáže grafomansky nahozené a rozvleklé. Se stylem a kompozicí se Bondy ostatně nikdy příliš nezatěžoval. „Chci vypsat prostě záznam událostí jednoho týdne… v příběhu bude zřejmě mnoho mezer, pokud jsem sám nebyl aktivním účastníkem nebo nebyl výslovně informován. Logika všeho toho, co se stalo, je tedy poněkud kostrbatá,“ předesílá autor v Týdnu v tichém městě. Ale jako u Bondyho takřka vždy vítězí rovněž v této novele duch nad hmotou nikoli tím, že by ji s titánskou kázní uspořádal a znovudefinoval, nýbrž svou potřebou a schopností vyslovit se a svěřit…

31.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

31.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte