Sociální demokracie nehodlá dál trpět nepřízeň novinářů a přejde do ofenzivy. Už před dvěma lety si její mluvčí Jiří Kantůrek stěžoval na marné úsilí, s jakým protlačuje na stránky tisku pozitivní zprávy o ČSSD. Nyní ale na jeho místo nastoupil o generaci mladší muž, který má po ruce rázné řešení - média je přece možné donutit k větší vstřícnosti změnou zákonů. „Nerovnoměrné rozložení vysílacího času mezi vládu a opozici je nepřípustné,“ napsal 29. prosince do Práva doktor politologie Libor Rouček. „Z tohoto důvodu připravuje ČSSD nejpozději po volbách i některé změny. Vyloučena není v této souvislosti ani změna zákonů.“ O dva dny později se doktor Rouček (43) na žádost grémia Zemanovy strany ujal funkce oficiálního mluvčího.

V tichém hubeném muži s brýlemi, který už dva týdny sedí ve stísněné kanceláři Lidového domu, by nikdo nehledal radikála. Právě takto ovšem mají Libora Roučka zapsaného v paměti Češi z vídeňského exilu - dnešní kancléř Ivan Medek nebo levicový novinář Přemysl Janýr. Rouček do Rakouska emigroval v roce 1977 a o rok později, na den desetiletého výročí vpádu ruských vojsk, zahájil protestní hladovku před kanceláří Aeroflotu v rušném centru Vídně. „Hladověl jsem tehdy deset dní za odchod Rusů a za propuštění politických vězňů,“ říká mluvčí a při této vzpomínce se poprvé a naposledy během hodinového upjatého rozhovoru krátce usměje.

Ve Vídni se pustil do studií politických věd a sociologie (vydělával si na ně jako obkladač, dělník v Coca-Cole…

v03.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v03.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte