Když byl před rokem odvolán Josef Dvořák z funkce přednosty motolské chirurgie, šlo v rámci českého zdravotnictví o revoluční čin. Za Dvořákův pád sice mohly neprůhledné účty a špatné hospodaření, nicméně odvolat šéfa kliniky byla u nás do té doby nemyslitelná opovážlivost. Funkce totiž spadá pod lékařskou fakultu, doktoři ji považují za svého druhu nedotknutelnou a s Dvořákovým odchodem se nikdy nesmířili. Tento týden ale přichází šance rok staré rozhodnutí zvrátit. V úterý se totiž bude konat konkurz na uprázdněné místo a jediným přihlášeným kandidátem je právě bývalý přednosta. Vedení nemocnice to sice považuje za absurdní a už několik měsíců přemlouvá 2. lékařskou fakultu k vypsání nové soutěže, ale univerzitní doktoři nechtějí o ničem podobném ani slyšet.

Na doživotí

Ředitelka motolského špitálu Helena Rögnerová navrhla ministerstvu odvolání Josefa Dvořáka loni v dubnu. Bylo to v době, která byla - alespoň co se týče peněz - pro české zdravotnictví přelomová: tehdy se totiž stát pokusil zarazit astronomické dluhy místních fakultních nemocnic (například motolská nemocnice vykazovala před nástupem Heleny Rögnerové zhruba třísetmilionovou roční ztrátu - dnes je pro porovnání její dluh třicetkrát menší). V této situaci byla zdejší chirurgie nejztrátovější klinikou a její ekonomické výsledky byly téměř o polovinu horší i v porovnání s podobnými fakultními nemocnicemi v republice. Doktoři na Dvořákově klinice si navíc založili soukromé Družstvo…

15.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

15.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Martin Kontra

editor

Martin Kontra
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 392

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte