Verdikt, vynesený 2. dubna v Bordeaux nad sedmaosmdesátiletým bývalým prvním tajemníkem prefektury Gironde, udělal tečku za nejdelším soudním procesem v poválečné Francii. Vyšetřování případu Papon (viz Respekt č. 41/97) trvalo 17 let, samotné soudní stání 6 měsíců, závěrečné rokování dvanáctičlenné poroty 17 hodin. Maurice Papon byl uznán vinným ve smyslu spoluúčasti na zločinech proti lidskosti a odsouzen k deseti letům vězení spojených se ztrátou občanských práv a odnětím všech státních vyznamenání. Papon se ihned odvolal a město na řece Garonne vzápětí opustil. Poněvadž byl na začátku soudního líčení osvobozen od vyšetřovací vazby, může se svobodně pohybovat až do rozhodnutí odvolacího soudu. Tak jako tak se ale uzavřela jedna kapitola francouzského pohledu na vlastní neslavnou vichistickou minulost.

Vichy na pranýři

Kauzu Papon vnímali Francouzi po celou dobu soudního líčení neobyčejně citlivě a v několika rovinách. Ta první se týkala Papona úředníka vystaveného běsnění válečné doby, jenž vědomě či nevědomě selhal, a je proto hnán k odpovědnosti. Papon se hájil starými argumenty: nevěděl, jaký osud čeká deportované, v židovské otázce nešlo nacistům vzdorovat atd. „Kdybyste byl čestný člověk, jenž se nehodlá k nezákonnostem propůjčit, mohl jste přece funkci položit a najít si jinou práci,“ řekli svědkové i žalobci nesčetněkrát. Paponův obhájce Jean-Marc Varaut ve svém…

15.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

15.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte