Asi před deseti lety přisoudil Vojtěch Lindaur v Melodii „zappovského ducha“ písním téměř neznámé pražské kapely, která nejprve vystupovala pod jménem Bítls a pak přešla na název Vltava. Když před čtyřmi roky konečně vyšlo skupině první album Mládí i tak velkou lásku bere s humorem, brali to její příznivci jako satisfakci. Třetí deska Vltavy Marx Engels Beatles patří k nejsilnějším českým albům poslední doby a je to jistě i nejlepší původní titul, který u nás v poslední době vydala velká firma.

Arzenál prostředků

Z tvorby Vltavy vždycky čišela důkladnost. Vědomí, že přísné kontrole je nutno podřídit text, melodii, aranžmá i vokalistův projev, by sice u autorských kapel mělo být samozřejmostí, ale Vltava je spíše výjimkou. V umíněnosti, s jakou kapelník a autor Robert Nebřenský dotahuje všechny aspekty písní, má zvláštní místo obohacování i rozbíjení pravidelného schématu písně. Kdo chce názornou lekci, co všechno se dá podnikat se slokou, refrénem a mezihrami, jak taktizovat s vnímáním textu, koncipovat klávesové sólo jako vtip nebo jak učinit během předehry několik událostí, ať si vezme k ruce nové nahrávky Vltavy.Z poloviny Nebřenského nápadů by si jiný vystavěl živnost: výtečně funguje suverénní rozhazování textu mezi sólisty a sbor (typově upomínající na Setlery v trampských hitech Jarky Mottla), souběžné prolínání dvou různých textů (Smutný příběh Váni), prvomájové předvolávání zpívaného textu (Holčičina hnízda), nedopovězené třířádkové…

15.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

15.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte