Minulý týden padlo ve Vídni definitivní rozhodnutí ve sporu o památník, sporu, který se táhl dva roky. Nejde o lecjaký památník a také dotyčný spor se vymykal běžnému dohadování. V té nejobecnější rovině bychom ho mohli charakterizovat asi takto: je holocaust tak unikátní událostí v rámci židovských dějin, že přehluší vše ostatní, nebo je „jen“ kapitolou v dlouhé řadě katastrof?

Památník, či vykopávky

V roce 1995 inicioval Simon Wiesenthal, šéf Dokumentačního střediska svazu židovských pronásledovaných, stavbu památníku pro 65 000 židovských obětí nacistické éry v Rakousku. Památník měl stát na Židovském náměstí v prvním vídeňském obvodu. Mezinárodní soutěž vyhrála anglická sochařka Rachel Whitereadová návrhem betonového kubusu, který ze všech čtyř stran představuje knihovnu s nepřístupnými, hřbety navenek obrácenými svazky (symbolika lidu knihy a písma).

Památník šoa byl ve Vídni jen otázkou času, neboť až dosud tu existoval jen pomník proti válce a fašismu Alfreda Hrdlicky na Albertině náměstí. Proto mělo vše zelenou a na přelomu let 1995/96 začali na místě památníku kopat archeologové. Jenže vykopávky odkryly části středověké židovské čtvrti se zbytky synagogy (dnes zvané Or Zarua), němého pomníku pogromu z let 1420–21, a osud památníku holocaustu, který by tyto nálezy zakryl, byl znejistěn. Původně bylo jeho odhalení stanoveno na 9. listopad 1996 (58. výročí křišťálové noci), ale tento termín byl několikrát odsunut. Příčinou byly…

11.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

11.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte