Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Zahraničí

Konias@internet.gov

Internet jako světová komunikační a informační síť fascinuje na mnoho způsobů. Jedním z nich je jeho univerzalita, která - na první pohled - znemožňuje cenzuru. Buď ten či onen stát k Síti připojen je, a pak se jeho občané mající přístup k internetu mohou dostat k veškerým dostupným informacím, nebo připojen není, a pak ostrouhají nejen zvědaví a komunikacechtiví občané, ale i sám stát se svým hospodářstvím, neboť se dobrovolně odřízne od nejmodernějších technologií. Tento poznatek postavil různé totalitní či autoritativní režimy před dilema: jak neztratit kontakt se světovou technologickou špičkou, ale přitom ochránit své občany před „nežádoucími“ informacemi.

Abychom si to ukázali názorně, použijme analogii s normalizačním Československem. Špičkou tehdejší „informační technologie“ byly kopírky: režim si je nemohl odepřít, ale zároveň je hlídal, aby se na nich nerozmnožovaly „nežádoucí“ materiály. Nedokázal prostě upravit kopírku tak, aby bez přímého dozoru množila běžné formuláře, avšak odmítla reprodukovat například samizdat. Přitom právě tímto způsobem by měl fungovat internet v představách autoritativních režimů, a nejen jich. Jak se daří tyto představy uskutečňovat?

www.police.gov

Nejčastěji je za vzor cenzury na Síti pokládána Čínská lidová republika. Oblíbený, napohled bezproblémový příklad, umožňující zároveň v rychlosti objasnit základní fungování internetu: každý stát má na Síti svou doménu (označenou dvoupísmenným kódem, Česká…

10.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

10.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte