Titulky „Kdo je X. Y.?“ mají v naší zemi zlý zvuk přinejmenším od doby, kdy jimi Rudé právo denuncovalo signatáře Charty 77. Pokud se nyní objevily ve světovém tisku v souvislosti s Jižní Afrikou, stalo se tak proto, že jde skutečně o zcela elementární informaci. O Thabo Mbekim, viceprezidentovi Jižní Afriky, nástupci Nelsona Mandely na čele vládního Afrického národního kongresu (ANC) a jeho budoucím nástupci v úřadu hlavy státu, se ví opravdu málo. Proto také dva známé světové listy, britský The Economist a izraelský The Jerusalem Post, zvolily stejný titulek: „Kdo je Thabo Mbeki?“ Podívejme se blíže na to, co píší. V tomto případě nejde o běžnou výměnu stráží, ale o zásadní změnu v Jižní Africe, o blížící se konec přechodné fáze vývoje.

Ekonomika se nemění

Nelsonu Mandelovi bude letos 80 let, a proto se připravuje na politický důchod. V prosinci předal na kongresu své strany předsednictví pětapadesátiletému Mbekimu, jenž už dříve vyšachoval svého rivala Cyrila Ramaphosu. Mbeki absolvoval Sussexskou univerzitu ve Velké Británii a je považován za skvělého ekonoma, nicméně dlouhá léta byl členem Komunistické strany Jižní Afriky. Snad odtud se táhne jeho dvojaký postoj k dnešní realitě. Oba zmíněné listy se totiž shodují na tom, že pod jeho vládou nehrozí hospodářské, ale jen politické změny - v postavení bílých.

Podle londýnského týdeníku je Mbeki přesvědčen, že fiskálně konzervativní hospodářská politika, kterou vláda pod jeho dohledem…

01.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

01.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte