Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Dopisy

Dopisy

Ještě k penzijním fondům

Se zájmem jsem si přečetl článek Kdy to praskne (Respekt č. 6/97), věnovaný problematice penzijních fondů. Závěry, které jsou v článku činěny, jsou v zásadě správné, přesto se však pokusím s některými z nich poněkud polemizovat. Je např. pravda, že velikost trhu povede k vlně slučování, nicméně mám za to, že i po jejím odeznění (pravděpodobně do dvou let) zůstanou na trhu vedle velkých fondů i některé penzijní fondy menší, které budou jejich majitelé (v tomto případě zpravidla totožní se zakladateli) udržovat především z prestižních důvodů samostatné, a to i za cenu velmi dlouhé návratnosti prostředků vynaložených na jejich založení.

Podstatná však je skutečnost, že systém penzijního připojištění v ČR je postaven tak, že žádoucí vliv míry úspor ani posílit nemůže. Je totiž zřejmé (i z údajů uvedených v citovaném článku), že starší generaci (nad 50 let) převážně slouží jako velmi výhodně úročené roční termínované účty (byť s nízkými úložkami), a převážná většina mladších ročníků (cca do 40 let) si sjednává penzijní připojištění pouze v případě, kdy jim na toto připojištění přispívá zaměstnavatel. Ten na to ovšem musí vynaložit část čistého zisku, a to brzdí rozvoj tohoto prospěšného opatření sociální politiky podniků vůči jejich zaměstnancům.

Z makroekonomického hlediska je pak vidět, že negativní vliv na zájem občanů o penzijní připojištění má i…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.