Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Zahraničí

Na lavici obžalovaných

Jako mnoho pohrom se i tato ohlásila nenápadně, dokonce s oslavami: v roce 1995 si západní civilizace připomněla, že před půlstoletím skončila nejstrašnější válka v dějinách. Následovalo otevírání archivů a nejrůznější dokumenty se dostaly do rukou generace nezatížené válečnou minulostí. To platí i pro Švýcarsko, navzdory jeho staleté neutralitě. Loni se totiž ukázalo, že alpská konfederace obchodovala se zlatem a penězi, jež nacistické Německo uloupilo v okupované Evropě, a že byl dotčen i majetek obětí holocaustu. Na denní světlo se dostal problém „spících kont“ (viz Respekt č. 40/96). Začalo se hovořit o skutečných postojích Švýcarska v době druhé světové války i po ní.

Všichni za prezidentem

Do jaké míry se Švýcarsko - jeho vláda, parlament i občané - identifikuje s bankami, ukázaly události okolo novoročního projevu spolkového prezidenta. Poté, co Jean-Pascal Delamuraz nazval nároky obětí holocaustu „vydíráním výkupného“, se za jeho výrok veřejně postavila předsedkyně parlamentu Judith Stammová a formulace dalších členů vlády - Kaspara Villigera, Flavia Cottiho či Arnolda Kollera - nebyly taktnější („neslušné metody“, „arogance“). Také noviny se hemží dopisy čtenářů, kteří se s tímto postojem ztotožňují. Sdělovací prostředky a pódiové diskuse zdůrazňují „stav nouze“, v němž se Švýcarsko za války mělo nalézat, i fenomén „nové morálky“: tehdejší činy nelze…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.