Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Ekonomika, Politika

Autíčko na kolejích

Hospodářská politika české vlády již delší dobu spočívá především v sérii krátkodobých opatření, pro která si jejich tvůrci vymysleli příznačné pojmenování balíčky. Náhle rozpoznané či naskytnuté problémy se řeší narychlo sestavenými opatřeními, jako byla například dovozní depozita. Následky jedněch balíčků se pak napravují pomocí balíčků jiných. Taková ekonomická politika vlády však - pro leckoho možná překvapivě - není žádným českým specifikem: praktikuje se téměř na celém světě. Nabízí se tudíž otázka, jak se vůbec může světová ekonomika s takovými zásahy vyrovnat. Představa, že by nemoc léčil každý den jiný lékař s přesně opačnými léčebnými metodami, je dosti děsivá. Skutečnost je ale až překvapivě pozitivní.

Dědictví krize

Je známo, že reálný národní produkt Spojených států rostl za posledních více než 100 let průměrně o 3 % ročně. A zkusme si představit, kolik různých balíčků se za tímto stoletým vývojem skrývá. Jinými slovy: statistika jasně říká, že z jakékoli dočasné nerovnováhy se ekonomika vrací zpět k tříprocentnímu trendu. Co nás ale na tomto faktu zajímá nejvíce, je skutečnost, že odchylky národního důchodu od jeho trendu jsou daleko méně důležité než trend sám (viz graf). Až na jedinou výjimku: hospodářskou krizi třicátých let.

Lord Maynard Keynes a většina ekonomů té doby se domnívali, že nastal konec průmyslové revoluce hospodářského růstu. Nic takového ale nepřišlo a není nejmenší důvod se domnívat, že by něco podobného…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.