Slunce pomalu zapadalo za moře, když Dennis Ross, neúnavný zprostředkovatel mezi Izraelci a Palestinci, nastoupil zpáteční cestu do Washingtonu. Ani tentokrát neuspěl. Nemohl sladit rozporné postoje Jásira Arafáta a Benjamina (Bibiho) Netanjahua, neboť izraelský premiér stále hájí svůj názor: jeho vláda nepostoupí další území, dokud se Arafát seriózně nezaváže, že se pokusí zastavit terorismus. Čili bez reciprocity, této Bibiho mantry, budou jen těžko jednání pokračovat v žádaném směru.

Bibi a Barak

Levicová opozice, vedená lídrem Strany práce Ehudem Barakem, Arafátovi doporučila, aby si šel stěžovat k představitelům Evropské unie, přesněji řečeno, aby je - jako již tolikrát předtím - požádal o zapojení se do věci míru na Blízkém východě. Značná část Izraelců dnes otevřeně tvrdí, že dohody z Osla nepřinesly této zemi nic dobrého. I bývalý náčelník generálního štábu Ehud Barak má k tomuto názoru blízko, ale neříká to nahlas, aby nesouhlasil s něčím, co tvrdí Bibi a jeho vláda.

Podívejme se, co napsal o Barakovi známý novinář Amoc Asa-El, redaktor listu The Jerusalem Post a rovněž člen Strany práce. Když šel v zimě 1995 tehdy třiapadesátiletý generál Barak do zálohy, píše Asa-El, nezajímala ho politické kariéra, jak tomu bývá u odcházejících generálů, ale byznys. Jenže Barak brzy přišel na to, že zajímavější je patřit mezi politickou elitu. Již za rok vstoupil do Strany práce, a tak ho mohl Jicchak Rabin přizvat do své vlády. Barak však neměl…

45.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

45.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte