Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Dopisy

Dopisy

Plánovaná jistota úsudku

V článku Marka Švehly Z dálky to vypadá jinak (Respekt č. 43/97), který se zabývá pokračujícím poškozením lesů v ČR, byly citovány myšlenky, které jsme s kolegou Janem Hoškem uveřejnili v loňském Respektu č. 51 v článku „Lesy u konce s dechem”. Jednalo se o postřehy spojené s nevhodností současného způsobu lesního hospodaření, vycházejícího z historického způsobu pěstování smrkových monokultur, které výrazně přispívají k dnešnímu kritickému stavu horských lesů. Velmi zvláštním způsobem na ně reagoval šéf odboru lesní politiky státního podniku Lesy ČR Jan Duha. Podle článku Marka Švehly řekl doslova toto: „Takové názory nejsou výsledkem seriózního bádání, proto také nemohou být podkladem ke změnám.“

Je to odpověď pro jistý druh státních úředníků velmi typická. Musím ale jako spoluautor myšlenek citovaných v původním článku na rovinu říci, že v článku „Lesy u konce s dechem”nejsou uvedeny žádné údaje, podle kterých by se dalo poznat, zda se jedná o seriózní, či neseriózní bádání. Pokud by tam totiž byly, nebyl by takový literární útvar publikovatelný v časopise, jako je Respekt. Článek je založen na dlouhodobém výzkumu, o jehož serióznosti se dá jen…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.