Chránit kus zapomenutého malebného kraje, nebo ho dát k dispozici obchodníkům s turistikou? Změnit jeden z posledních koutů české „nevybydlené“ přírody ve skanzen masové rekreace? Nebo naopak zachovat její unikátní, nedotčený ráz? Ve prospěch jedné varianty mluví příslib několikaletého finančního výnosu a vznik dvou stovek pracovních míst. Na druhé misce vah leží něco mnohem méně měřitelného - krása téměř opuštěné krajiny, čím dál vzácnější možnost samoty, klidu, život jinde už nevídaných druhů zvířat a rostlin. Mezi těmito vzájemně se vylučujícími zisky bude vybírat ministerstvo životního prostředí v případu známého „disneylandu“ Rajchéřov na jihu Čech. Úřady sice plán na obří zábavní centrum v České Kanadě už před několika měsíci zamítly, ale investor se odvolal k instanci nejvyšší. Slovo ministra Skalického rozhodne.

Lidé z Brendu

Místo vhodné pro stavbu velkého a luxusního rekreačního centra přijel Holanďan Julius Willems, vášnivý chovatel koní a majitel velkoobchodu s chladicí a klimatizační technikou ve městě Nuth na jihovýchodě Holandska, hledat do Čech už počátkem devadesátých let. Seznámil se zde se stavebním technikem Václavem Wimmrem a ten podnikatele zavezl do unikátního kraje na česko-rakouské hranici. Tady, v oblasti mezi Novou Bystřicí a Slavonicemi, se za bolševika rozkládalo jedno z největších uzavřených pohraničních pásem. Od poválečného vyhnání Němců a likvidace vesnic (aby se v nich neskrývali „narušitelé“) tak zůstala zdejší…

43.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

43.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

vedoucí rubriky komentáře

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2453

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte