Dva a půl roku po vstupu do Evropské unie se Rakušané stále ještě teprve učí, jak využívat zdánlivě nepřehledný systém podpůrných a rozvojových programů EU. Rakousko sice patří spolu s Německem, Nizozemskem či Dánskem k tzv. netto-platičům (do rozpočtu Unie odvádí Vídeň více, než přerozdělením plyne zpět pod Alpy), pozorovatelé se ale shodují na tom, že členství v EU je pro tuto zemi i přesto značným přínosem.

Jen když přidá stát

Po intenzivních jednáních mezi Vídní a Bruselem uznala Evropská komise za „hodné podpory“ rozsáhlá území Rakouska, na nichž žije 40,6 % obyvatel - vídeňská vláda usilovala o podíl 44,3 %. Do roku 1999 sem má z bruselské pokladny proudit v přepočtu celkem 22,5 miliardy šilinků. Za velký úspěch se považuje zařazení celé spolkové země Burgenlandsko, hraničící s Maďarskem, do tzv. cílové kategorie 1 („území se slabou strukturou“). V regionech kategorie 2 („území v průmyslovém úpadku“) žije dalších 635 000 neboli 8,17 % Rakušanů - patří sem například městečko Gmünd hraničící s Českými Velenicemi. Na „venkovských rozvojových územích“ (kategorie 5b) dnes žije 28,9 % obyvatel Rakouska. Obce a města, na které se „nedostalo“, se mohou ucházet o prostředky z programů EU na podporu přeshraniční spolupráce INTERREG, LEADER či URBAN. Právě v rámci druhého programu se obnovuje několik už téměř vybydlených čtvrtí Vídně kolem „Gürtelu“, městského okruhu dálničního typu. Stejně jako v případě jiných členských zemí je však příspěvek…

36.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 19 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

36.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 19 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte