Dennis Ross, osobní vyslanec amerického prezidenta Clintona pro Blízký východ, přiletěl předminulou sobotu do Jeruzaléma. Jeho úkol byl jednoznačný: jako již mnohokrát v minulosti měl i nyní najít schůdnou cestu dorozumění v nesouměrné situaci mezi nesouměrnými partnery - izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem a šéfem palestinské samosprávy Jásirem Arafátem. Jenže tentokrát byl staronový úkol těžší než obvykle, neboť „Bibi“ už tři měsíce odmítal spolupráci s palestinským vedením. Na jedné straně se tak Dennis Ross setkal s tvrdými izraelskými kroky (viz Respekt č. 32/97) v reakci na palestinský teror - pumový atentát na tržišti Machane Jehuda, který stál na 14 lidských životů a 150 zraněných civilistů. Na druhé straně se musel vypořádat s Arafátovou rozhořčenou bezmocí vůči izraelským opatřením. Mezi těmito mantinely se Dennis Ross pohyboval.

Od požadavků k realitě

Jásir Arafát teď utržil velkou ránu. „Mr. President“, jak se nejvyšší představitel palestinské samosprávy s oblibou nechává titulovat, ví, že jeho prestiž klesá doma i ve světě k nule: nenastane-li brzy náprava, bude po ní - a snad i po Arafátově politické kariéře - veta. Proto také očekával od Dennise Rosse pomoc.

Arafát především doufal, že Ross na izraelské vládě vynutí odvolání všech tvrdých kroků z minulých dvou týdnů: izraelské tanky opustí území podléhající samosprávě, izraelská armáda…

34.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

34.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte