Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Dopisy

Dopisy

Pokořil jsem se, abych mohl točit

Dostal se mi, bohužel trochu pozdě, do rukou článek pana Peňáse Několik poznámek o osudové přitažlivosti (Respekt č. 23/97), kde mne a mé druhy filmaře, pracující v časech normalizace, kádruje. Nemyslím, že bych se musel pořád obhajovat za to, že jsem po sovětské okupaci v roce šedesát osm neutekl do emigrace či se neukryl do disentu. Chtěl jsem dělat filmy tak jako předtím. Filmy, o kterých jsem se domníval, že ať budou natočeny v jakémkoli režimu, nebudou natočeny zbytečně.

Mám za to, že pan Peňás film „Kdo hledá zlaté dno“ ani neviděl. Přál bych si, aby se jednou konečně na ten film podíval někdo nezaujatýma očima. Už v době jeho vzniku vadil mnoha lidem nikoli jeho obsah, ale skutečnost, že se držitel Oscara nechal ponížit a natočil film, který nemohl režimu vadit. Je téměř jisté, že pokud bych po letech zákazu práce „Zlaté dno“ neudělal, dostal bych se k filmování ještě mnohem později, dostal-li bych se k důstojné práci vůbec někdy. Rád bych věděl, zda si pan Peňás položil otázku, co by on dělal na mém místě. Šel by mýt okna? Nebo do kotelny? Nevadilo by mu v tom případě, že vyhřívá komunistům kanceláře a přispívá tím k normalizaci? Při jeho způsobu jednoduchého myšlení by si patrně musel klást i tuto otázku.

Je to bohužel věc zkreslené optiky těch novodobých kádrováků, kteří v oněch pro mne nejhorších letech byli ještě v…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.