Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Kultura

Stará známá v Rudolfinu

Výstava České imaginativní umění v galerii Rudolfinum, vycházející z koncepce stejnojmenné monumentální knihy teoretika umění Františka Šmejkala (1937–1988), má tak široký záběr, že do značné míry splývá s dnešní představou o vývoji českého moderního umění vůbec. Je-li pojem imaginativní vnímán v tom nejširším smyslu jako zde, lze jím asi označit každý hodnotný výtvarný projev, který není pouhým opisováním reality. Při přípravě výstavy se pak nemusí ztrácet čas s objevováním zvláštních fantazijních světů, jaké občas nacházíme i v dílech okrajových, leckdy podivínských umělců. Problémem je pouze, koho z uznávaných nezařadit - tedy jaksi prokádrovat, kdo je víc imaginativní a kdo méně. Kritéria jsou přitom tak mlhavá, že vždy půjde především o osobní výběr. Smíříme-li se například s tím, že imaginativnost na výstavě reprezentuje kubistický Filla, musíme se podivit, že tu nenajdeme žádné dílo Františka Tichého. Ten přece také z podvědomí leccos vykutal. Byl Šmejkalovi Tichý příliš líbivý? Tak proč je tu tolik Františka Muziky?

Proti epigonům, kšeftařům a snobům

V předmluvě ke knize upozorňuje ředitel Rudolfina Petr Nedoma, že Šmejkalova koncepce, která vznikala v šedesátých a sedmdesátých letech za úplně jiných okolností, je do značné míry protikladná současnému postoji, který dává před definicemi a teoretickými konstrukcemi větších celků přednost snaze pochopit každý jedinečný tvůrčí akt, z nichž se pak skládá "barvitá, ale poněkud chaotická…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.