Neodklizené chodníky a silnice v hlavním městě přivítal pražský primátor na konci loňského roku lakonickým prohlášením: „Na těch pět dnů, kdy je zima, nemá smysl kupovat novou techniku.“ Koukalovo nehorázné tvrzení, že je všechno v pořádku, doprovázel v prosinci trojnásobný nárůst zraněných chodců a vykřičník za vším udělalo několikahodinové sněžení začátkem ledna. Poté, co se v Praze nepodařilo uklidit ani po druhé nadílce, se radní konečně probrali a minulý týden odvolali šéfa Technické správy komunikací Petra Borového.

Já vás poslouchám

Chování Jana Koukala zformovala rychlá politická kariéra velmi výrazně. Spolu s tím, jak stoupala jeho hvězda na mocenském nebi, měnil se kdysi skromný a úslužný nadšenec v bohorovnou veličinu. Přezíravost se pro něj stala politickým stylem dávno před letošní sněhovou kalamitou. Když v září 1994 interpeloval primátora opoziční poslanec Martin Bursík s výhradami k hospodaření městské policie, první muž Prahy rozbalil ve své poslanecké lavici bagetu se salámem, s chutí se do ní zakousl a s plnými ústy Bursíka ujistil, že ho napjatě poslouchá.

Bitva s Bursíkem už trvá dva roky a sebejistý škleb z primátorovy tváře nakonec během té doby přece jen zmizel. Prvního vítězství dosáhl Martin Bursík letos v prosinci. Výhra spočívá v tom, že pražská městská policie bude muset do konce letošního března vypsat výběrové řízení na nového ředitele. Poslanecké rozhodnutí už předem láme vaz dosavadnímu šéfovi strážníků,…

03.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

03.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Martin Kontra

editor

kontra-1 (kopie)
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 392

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte