Argentinský prozaik ABEL POSSE (nar. 1935) působil jako diplomat v Limě, Tel Avivu, Moskvě, Benátkách a také v Praze, kde žil - jako velvyslanec své země - od podzimu 1990 do dubna loňského roku. Patří ke skupině současných latinskoamerických spisovatelů, kteří se obracejí k námětům z dějin kontinentu, aby interpretovali jeho současnost. Nehlásí se k poetice tzv. magického realismu, blízké jsou mu naopak postupy „postmoderní“: ironie, groteska, mystifikace, mísení vysokého a nízkého. Je autorem mnoha próz. Za svůj nejznámější a nejpřekládanější román Psi z ráje (česky Odeon, 1993) o objevení Ameriky Kryštofem Kolumbem obdržel prestižní latinskoamerickou literární cenu Rómula Gallegose. Během svého pražského pobytu napsal knihu o Evě Perónové, v originále s nepřeložitelným mnohoznačným názvem La pasión según Eva (tzn. „vášeň + utrpení + pašie“ podle Evy). Kniha vyšla španělsky před dvěma lety, od té doby byla přeložena do deseti jazyků, také do češtiny - pod názvem Evita (viz recenze na str. 18).

Román „Evita“ jste dopsal v létě 1994 v Praze v barrandovské vile rodiny Havlů, která tehdy byla argentinskou diplomatickou rezidencí. Ze své pracovny jste se díval na zahradní bazén, v němž se koupávala Adina Mandlová, a dolů na Prahu. Vám se ale promítaly před očima jiné obrazy: kosmopolitní metropole Buenos Aires, a především obraz jiné herečky, Evy…

03.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

03.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte