Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

Aby kalhoty držely

Utahování opasků se u nás stalo politickým hitem. Podle opozice i odborů je ekonomické břemeno, které se vláda chystá naložit na občany, příliš těžké. Obavy má i KDU-ČSL, a dokonce i prezident Havel, který nepřímo podpořil Luxův návrh na odložení plánované deregulace cen kvůli přílišným sociálním dopadům. Mluvit o břemenu uskrovňování a utahování opasků je ale přinejmenším nepřesné: přesnější by bylo říci, že se nyní vláda chystá přestat opasek povolovat.

Utahování opasků se u nás stalo politickým hitem. Podle opozice i odborů je ekonomické břemeno, které se vláda chystá naložit na občany, příliš těžké. Obavy má i KDU-ČSL, a dokonce i prezident Havel, který nepřímo podpořil Luxův návrh na odložení plánované deregulace cen kvůli přílišným sociálním dopadům. Mluvit o břemenu uskrovňování a utahování opasků je ale přinejmenším nepřesné: přesnější by bylo říci, že se nyní vláda chystá přestat opasek povolovat.

Život nad poměry

Zatím vše vypadá tak, že jedinou sociální vrstvou, která se bude muset v souvislosti s rozpočtovými škrty skutečně uskromnit, jsou státní zaměstnanci, kteří nedostanou čtrnáctý plat. (Člověku přitom zůstává rozum stát nad tím, proč dostanou třináctý!) Podle vládních propočtů by totiž právě jim - s ohledem na míru inflace - mohly letos v celkovém součtu poklesnout reálné mzdy. Pravda, přídavky na děti už nebude (pokud to parlament schválí) tak jako dosud pobírat 95 % rodin, ale „jen“ 80 %. Dvacet procent nejbohatších z nás si tedy bude muset jednou za měsíc odpustit lepší večeři nebo si bude muset koupit o něco levnější zájezd do zahraničí. Ve skutečnosti si však lidé s vyššími příjmy asi vůbec nevšimnou, že přídavky na děti nedostávají, a fakt, že se jich zastává levice a odboráři, zůstane jedním z paradoxů české politiky. Pro chudší vrstvy pak platí dokonce opak: hranice životního minima se od 1. července zvyšuje, a nárok na různé sociální dávky tak získá větší procento rodin…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.