0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst
9. 6. 19976 minut

Levice v pragmatickém tričku

machacek 300
Autor: Respekt

Vítězstvím socialistů Lionela Jospina ve Francii se levice stala dominantní evropskou politickou silou a nelze to nijak zpochybnit. Miloš Zeman a domácí levicová opozice se hlasitě radují. Nelze se jim divit; podobné příležitosti by využil každý politik. Ostatně i švédský sociálnědemokratický předseda vlády Gören Persson tvrdí, že Evropou se „řítí levicová smršť“. Podíváme-li se však pod povrch věcí, zjistíme, že to s posunem starého kontinentu směrem k levicovým idejím není až tak jednoduché. Současné změny na politické mapě Evropy nelze totiž nijak globalizovat, neboť jejich příčiny jsou rozdílné.

Stále méně ideologie

↓ INZERCE

Britské volby, v nichž zvítězili labouristé, proběhly teprve před pěti týdny a francouzská levice vyhrála v předčasných volbách, které prezident Chirac vůbec vyhlašovat nemusel. Nicméně utěšovat se tím, že ještě před měsícem byla politická mapa Evropy úplně jiná, by bylo laciné. Faktem je, že dnes jsou jedinými pravicovými premiéry v západní Evropě Helmut Kohl a španělský premiér Aznar. (Pokud vezmeme v úvahu i střední a východní Evropu, můžeme mezi pravý střed zařadit ještě naši vládní koalici a po nedávných prudkých zvratech také vládní koalici rumunskou a bulharskou.) Je tedy evropská pravice v rozkladu?

Při hledání odpovědi je nejprve třeba podívat se na to, jaká „levice“ to vlastně v Evropě vítězí. Dobrým příkladem je Británie. Zde se politologové vesměs shodují, že britské volby byly především hlasováním o změně.…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc