Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Kultura

Seriál pro naši dobu

Písnička Karla Černocha o věčném kamarádství kovbojů dozněla a na duši je náhle tak nějak sladkobolně. Třináctý díl seriálu Zdivočelá země skončil přitom právě v nejlepším, totiž v nejhorším: Maděra dobývá uran, země je na začátku padesátých let, statek s odrůstajícími hochy, věrnou Ilonkou a šlachovitým Kandou se asi jen těžko ubrání kolektivizaci, převrat v nedohlednu. Jak je to možné, že to tak „divně“ - asi špatně - dopadlo, když to přece po celou dobu dopadalo dobře, ptáme se s televizním divákem a říkáme si, že seriály by měly končit happy endem, že kovbojové Cassidy, Harry a Smajl by měli na závěr zvonit klíči na Václavském náměstí, založit OF a pak mít určité potíže s restitucí. A Maděra by měl dostat státní vyznamenání, a to hezky v televizi a ne až v druhém dílu Stránského fresky, Aukce se jmenuje - kdo to má číst? Nebo se aspoň - jako bývalý mukl - měl dožít bezplatné jízdenky na vlak. Na co vlastně televizní seriál potřebuje nějaká padesátá léta, nějaký komunismus, nějaké dějiny? V Nemocnici na kraji města žádné dějiny nebyly, a jaká byla! Vždyť ten komunismus trval strašně dlouho, tak jak má kladný hrdina být celou tu dobu kladný? Ještě že sovětští poradci zřídili ty uranové doly…

Dobrý a ještě lepší

Na Stránského literární předloze Zdivočelé země je dojemný jeden fakt: nekomplikovanost, nelomenost, dokonce čirá průzračnost kladnosti kladných hrdinů. Něco takového v české, trochu vážněji myšlené, próze najdeme naposledy, no ano, v…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.