Dílo Richarda Weinera mělo v Čechách vždy smůlu. Poprvé v tom, že se za jeho života zdálo nesrozumitelné a schválné, pro ediční politiku komunistické éry pak nezajímavé a nepoužitelné. Podruhé v tom, že se stalo díky téže nesrozumitelnosti tajně slavným. Nesrozumitelnost se proměnila v ctnost, jakmile se vztáhla k domnělým či reálným determinantám Weinerova života a skrze ně byla učiněna atraktivní, lákavou, pikantní: Žid uvažující o konverzi ke katolicismu, homosexuál, blíženec znovuobjevené varianty francouzského surrealismu Le Grand Jeu…

Weiner na tričkách omladiny?

Lví podíl na proměně zapomenutce v postavu literárními fajnšmekry a snoby uctívanou měl Jindřich Chalupecký. V monografii Richard Weiner (1947) vyložil Weinera jako nekonečnou samotou a zoufalstvím trýzněného existencialistu avant la lettre, v nové verzi této studie v souboru Expresionisté (1991) ho pak přiřadil k Jakubu Demlovi a Ladislavu Klímovi, dalším druhdy outsiderům, nyní úhelným kamenům české literatury 20. století. V závěru studie vyřkl i jméno nejkultovnější: Franz Kafka. Jména Weiner a Kafka jsou dnes vyslovována jedním dechem (např. Zdeněk Vašíček v časopise ORD č. 1/1994) - a to je pro Weinera zhoubné. Jednak proto, že adorace Kafky dávno nabyla ryze komerčních rozměrů, jednak proto, že Weiner je autor ve velmi podstatných věcech příliš jiný. Jiný než Kafka, jiný než mýtus, který se o něm díky Chalupeckému vytvořil.

Chalupecký o Weinerovi

V…

22.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

22.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte